Poczuj się kobieco
Wyprzedaż odzieży damskiej
do -70%
Sprawdź
pier one

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Tylko osoby o owalnym kształcie twarzy mogą sobie pozwolić na noszenie dowolnego modelu okularów. Szczęśliwe posiadaczki buzi o innym kształcie muszą poświęcić nieco więcej czasu i poszukać oprawek dla siebie. Jak to zrobić? Najlepiej posiłkuj się poniższymi radami

Najpopularniejsze modele okularów

Przed samym dopasowywaniem okularów, warto zrobić rekonesans i sprawdzić, z jakich modeli można wybierać. Najpopularniejsze w tym sezonie okulary to:

 • Pilotki – charakterystyczne, duże okulary, które mają charakterystyczną „belkę” łączącą obydwie części oprawki.
 • Pillow – to nic innego jak prostokątne oprawki o bardziej zaokrąglonych krawędziach.
 • Panthos – czyli wariacja na temat okrągłych oprawek, przedłużone ku dołowi, z wysoko położonymi zausznikami.
 • „Kocie oczy” – model szczególnie modny w latach 60-tych, okulary o niezwykle kobiecym kształcie, delikatnie wydłużone ku górze po zewnętrznej stronie oprawki.
 • Ray Bany – okulary tak kultowe i legendarne, że nie trzeba ich opisywać. Zwane są również „kujonkami”.
 • Okulary okrągłe – klasyczne oprawki, w których szkła mają kształt idealnego koła.
 • Kwadratowe – zwane przekornie „telewizorkami”

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Przede wszystkim na początku należy precyzyjnie określić ten kształt. W tym celu najlepiej wziąć swoje zdjęcie en face i obrysować twarz flamastrem. Kształt – figura, jaką będzie miał obrys to właśnie kształt twarzy. Dopiero na tej podstawie można zacząć wielkie dobieranie okularów.

 1. TWARZ KWADRATOWA

Posiadaczki kwadratowej twarzy muszą wybrać takie okulary, które optycznie zaokrąglą twarz i złagodzą rysy. Najlepszym wyborem będą zatem oprawki owalne lub nawet okrągłe. Polecane są również oprawki, które mają mocno zaznaczoną górną część. Osoby te powinny wystrzegać się kwadratowych okularów i zbyt małych modeli, które będą deformować proporcje twarzy.

 1. TWARZ OKRĄGŁA

Okrągłą twarz należy wysmuklić i optycznie wydłużyć. Dlatego też kobiety o takim kształcie buzi nie powinny stawiać na okrągłe oprawki, ale kwadratowe, kanciaste, również takie zwężające się ku dołowi. Warto wybierać oprawki, które nie są masywne, ale cienkie i delikatne.

 1. TWARZ OWALNA

Do tego kształtu twarzy pasują niemal wszystkie modele okularów – jej posiadaczki mogą zatem śmiało przebierać w rodzajach okularów i kierować się tylko i wyłącznie fantazją. Pamiętać powinny jednak o tym, że jeśli wybiorą okrągłe oprawki – optycznie zaokrąglą twarz, natomiast kanciaste modele ją nieco wydłużą.

 1. TWARZ W KSZTAŁCIE SERCA

To bardzo charakterystyczny kształt twarzy – szerokie czoło i twarz zwężająca się w kierunku brody. Idealne okulary zrównoważą proporcje – a zatem zwężą czoło i skrócą optycznie twarz. Warto zatem wybierać oprawki delikatne, owalne lub nawet okrągłe. Ważne jest, by zrezygnować z modeli masywnych, zdobionych i o szerokich zausznikach.

 

Dobór okularów do kształtu twarzy jest niezwykle ważny – szczególnie, że dla okularników zakup nowych okularów to prawdziwa inwestycja i rzecz, którą ubierają codziennie. Kwestia ta powinna być dokładnie przemyślana, a wybrany model musi idealnie pasować do kształtu twarzy – wszystko po to, by nie zaburzać proporcji.

Oceń stylizację:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>