Poczuj się kobieco
Wyprzedaż odzieży damskiej
do -70%
Sprawdź
bluza vila

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne są gadżetem, z którego korzystamy nie tylko latem. Większość z nas zakłada je również w jesienne czy zimowe, słoneczne dni. Dlatego też mówi się o tym, że w okulary przeciwsłoneczne warto zainwestować i je odpowiednio dobrać do swojego typu urody, kształtu twarzy czy potrzeb. Jak to zrobić? Zobaczmy!

 

Zdrowie oczu przede wszystkim

Przedostające się do oczu promieniowanie UV i promienie słoneczne o silnym natężeniu mogą być przyczyna wielu chorób naszego narządu wzroku, nawet tak poważnych jak zaćma, nowotwory czy degeneracja plamki żółtej. Dlatego też specjaliści alarmują, że jeśli chodzi o okulary słoneczne, to oprócz walorów estetycznych, powinniśmy również kierować się zaleceniami. Podstawowe z nich mówi o tym, że szkła musza chronić nasze oczy przed promieniowaniem UV i być wyposażone w powłokę antyrefleksyjną z filtr polaryzacyjny. Dodatkowo powinniśmy zwracać uwagę na kolor szkieł wybranego przez nas modelu okularów przeciwsłonecznych. Okazuje się, że ma on ogromne znaczenie. Jeśli np. wybierzemy klasyczne szkła o kolorze brązowym, to będą one zatrzymywać najintensywniejsze światło, szare i zielone szkła nie zniekształcają kolorów przedmiotów wokół nas, natomiast szkła o kolorze pomarańczowym lub żółtym poprawiają kontrast widzenia w pochmurny dzień.

Moda modą, ale…

Może się okazać, że w nawet najmodniejszych okularach nie będzie nam do twarzy, bo po prostu nie będą pasować do naszego kształtu twarzy lub stylu ubierania się. Dlatego też przed zakupem okularów tak ważne jest dokładne określenie swojego kształtu twarzy. W tym celu najlepiej jest spojrzeć na swoje zdjęcie portretowe i obrysować na nim kontur twarzy. Zależnie od tego, jaka figura się nam pojawi – taki mamy kształt twarzy. Dlaczego jest to takie ważne? Okazuje się bowiem, że osoby o twarzy okrągłej wyglądają lepiej w jednych modelach okularów, natomiast inne zaburzają proporcje twarzy i prezentują się niekorzystnie.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Po dokładnym określeniu swojego kształtu twarzy możemy przystąpić do dobierania okularów:

  • Twarz okrągła

Charakteryzuje się szerokim czołem i delikatnie zarysowaną szczęką oraz zaokrąglonymi policzkami. Okulary dopasowane do tego kształtu muszą przede wszystkim wydłużać i zwężać twarz, dlatego najlepsze będą ramki tylko odrobinę szersze od twarzy, najlepiej o prostokątnym kształcie.

  • Twarz owalna:

To najczęściej spotykany kształt. Większość dostępnych na rynku modeli doskonale się z nim komponuje, trzeba jednak uważać, by wybierać oprawki o szerokości zbliżonej do szerokości twarzy na wysokości oczu.

  • Twarz kwadratowa:

Najczęściej odznacza się mocno zarysowaną szczęką, szerokim czołem oraz wyraźnymi kośćmi policzkowymi. Idealne okulary do tego typu to takie, które złagodzą rysy, a zatem okrągłe, owalne i kultowe „kocie oczy”.

  • Twarz prostokątna:

Czyli twarz podłużna z szerokim czołem i prostymi policzkami. Do tego typu najlepiej pasują prostokątne lub owalne okulary, które jednak będą pozbawione zdobień na nausznikach (optycznie poszerzają twarz).

  • Twarz trójkątna:

Jej cechami charakterystycznymi jest szerokie czoło i wąska szczęka. Osoby mające taki kształt twarzy powinny wybierać okulary silnie akcentujące okolice oczu, a zatem „kocie oczy”, wyraziste plastikowe ramki czy też metalowe ramki bez dolnej krawędzi.

Dobieranie okularów przeciwsłonecznych nie jest trudne – wystarczy tylko określić swój kształt twarzy i dobrać na podstawie powyższych wskazówek odpowiedni rodzaj oprawek. Z wyborem okularów jest jak ze wszystkim i trzeba podejść do tego z rozsądkiem. Zatem oprócz walorów estetycznych, trzeba mieć w pamięci zalecenia zdrowotne dotyczące szkieł.

Oceń stylizację:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>