Wiele osób podkreśla, że połowa sukcesu na każdej rozmowie kwalifikacyjnej to odpowiedni ubiór, który delikatnie będzie komunikował, że jesteśmy poważnym kandydatem na dane stanowisko i odznaczamy się nie tylko wiedzą, umiejętnościami, ale również klasą. Jak zatem skomponować garderobę na rozmowę kwalifikacyjną?
Specjaliści do spraw personalnych podkreślają, że ubiór i mowa ciała to coś, co robi pierwsze wrażenie. Nie bez przyczyny tyle mówi się o odpowiednio dobranym ubiorze na rozmowę kwalifikacyjną. Na początku jednak warto zadać sobie pytanie, co to tak naprawdę znaczy.
Odpowiedni ubiór – czyli jaki?
Przede wszystkim powinien być to ubiór dostosowany do panujących w firmie, do której się wybierasz, standardów. Warto zatem przed pójściem na rozmowę sprawdzić, jakie zasady w tym zakresie obowiązują. Niedopuszczalne jest przecież pojawienie się w instytucji, w której pracownicy przestrzegają dress codu w letniej sukience z gołymi plecami. Osobliwie będziesz również wyglądać, jeśli do agencji reklamowej, w której wszyscy ubierają się niezwykle luźno, przyjdziesz ubrana w 100% galowo.
Drugą sprawą jest zwrócenie uwagi na wszelkiego rodzaju „mankamenty”, przecież nawet najbardziej elegancka koszula zostanie źle odebrana, jeśli będzie wygnieciona, poplamiona lub przyszły pracodawca zauważy brak guzika.
Klasyki zawsze w cenie!
Jeśli nie masz możliwości zweryfikowania swoich ubraniowych wyborów z panującymi w danej firmie zwyczajami, bezpieczniej będzie jeśli postawisz na modowe klasyki, które sprawdzają się zawsze. Takim klasykiem z pewnością jest sukienka o prostym kroju oraz marynarka. Jak ognia należy wystrzegać się jaskrawych kolorów oraz fantazyjnych krojów, które z pewnością odciągną uwagę od tego, co masz do powiedzenia. Czerwona lub neonowo/pomarańczowa marynarka mogą nawet przyćmić Twoje doświadczenie – nawet jeśli jest ono niezwykle bogate.
Możesz również ubrać się w koszulę, materiałowe spodnie oraz baleriny – jest to nieco luźniejszy zestaw, ale równie odpowiedni co sukienka lub legendarna garsonka.
Bądź sobą!
To właściwie kardynalna zasada kompletowania garderoby na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli nie czujesz się w sukienkach i spódnicach – włóż spodnie, jeśli nie lubisz ciemnych kolorów – wybierz jaśniejsze (w granicach rozsądku). Podczas spotkania z rekruterem masz przede wszystkim dobrze się czuć i nie udawać kogoś, kim naprawdę nie jesteś – byłoby to nieuczciwe wobec przyszłego pracodawcy.
Pamiętaj jednak o kilku zasadach, których złamać nie powinnaś:
- Jeansy są stanowczo złym wyborem.
- Spódnica powinna się kończyć ok. 5 cm przed kolanem, a nie 5 cm. poniżej linii pośladków.
- Spodnie z dziurami na kolanach są niezwykle modne, ale na rozmowę kwalifikacyjną się nie nadają.
- T-shirt zachowaj na czas, gdy już zostaniesz pracownikiem.
- Nie przesadzaj z makijażem – delikatne podkreślenie urody będzie „akurat”.
- Głęboki dekolt może zostać źle odebrany.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? – to pytanie zadaje sobie wiele osób, niezależnie od tego, czy jest to ich pierwsza rozmowa, czy któraś z kolei. A rozwiązanie tego ubraniowego problemu jest proste – wystarczy dostosować się do kilku zasad, które zebraliśmy w tym tekście.